Raw Law with Love

Šetrne k prírode, zdravo pre ľudské telo

Na začiatku bola inšpirácia. Rajská záhrada plná darov prírody na ostrove Jamajka priviedla Ondreja na myšlienku vyrobiť zmrzlinu novej doby. 100 % prírodné. Bez laktózy, lepku, stabilizátorov, farbív, dochucovadiel a pridan ého cukru. Z tých najčistejších surovín. Vyrobenú na princípoch etického a trvalo udržateľného podnikania.

Nasledoval ročný vývoj. Testovanie technologických postupov, ochutnávanie a ladenie. Pochopenie biológie a chémie rastlinnej ríše. Výsledkom bola prvá raw bio zmrzlina na svete. 100 % zdravá a chutná. Šetrne spracovaná a zložením jednoduchá. Rawito Ice Dream!

Sen sa stal skutočnosťou. Iste k tomu prispieva aj názov Rawito –„Ra“ (egyptský boh slnka) a „Wito“ (obdoba latinského slova „život“).

Božskú chuť Rawito Ice Dream totiž nerobí iba výber 100 % prírodných bio surovín – primárne je to nadšenie zodpovedne a vedome tvoriť lepší svet.

Ekológia a udržateľnosť

Čo je dobré pre prírodu, je dobré aj pre nás. Pri každom kroku, ktorý v Rawito robíme, posudzujeme jeho udržateľnosť a vplyv na životné prostredie.

Všetky suroviny, ktoré používame na výrobu zmrzlín, sú v bio kvalite. Pochádzajú od zodpovedných poľnohospodárov, ktorých vo väčšine prípadov poznáme osobne. Ani jeden jediný kakaový bôb nebol ošetrený chemicky ani hnojený syntetickými hnojivami. Väčšinu surovín zberajú naši dodávatelia ručne a s maximálnou starostlivosťou o pôdu a krajinu svojej krajiny.

Všetky produkty Rawito majú biocertifikát. Odpad z výroby minimalizujeme a dôsledne triedime. 100 % organického odpadu kompostujeme.

Náš výrobný proces je nastavený tak, aby minimalizoval spotrebu vody. Pracujeme na jeho stálom zlepšovaní a hľadáme cesty, ako usporiť každú kvapku. Výrobu sme presunuli do prírodnej lokality Šumava s vlastným pramenitým zdrojom.

Pri výrobe využívame energiu z obnoviteľných zdrojov od Nano Energies aj za cenu zvýšených nákladov.

Obaly nanukov sú vyrobené zo 100 % kompostovateľných mateririálov. Vrchná škatuľka je z recyklovaného papiera. Vnútorný priesvitný obal je vyrobený na škrobovej ze, ktorý je 100 % biodegradabilný (kompostovateľný).

So the story goes

Rawito Ice Dream – zmrzlina pre nový svet.

Rawito je inšpiratívna cesta za dobrodružstvom. Krok za krokom tvoríme spôsob, ako podnikať prospešne a vedome. Hľadáme nové pohľady na to, čo je a čo nie je dobré. Záleží nám na tom, aby Rawito bolo v súlade s planétou, s ľuďmi a so všetkým živým.

Prvým bio raw nanukom na svete sa to celé len začína…

Icon__story_world

Nový web

Rawito má práve päť rokov. Má nový web s e-shopom a začína rozosielať zmrzliny skoro po celej Európe. Zabalené do suchého ľadu ich vieme doručiť až k vám domov. Už ste si objednali?
Icon__story_market

BIOFACH

Je čas na najväčší svetový   veľtrh bio produktov – nemecký Biofach. Teraz už celý svet vie, že prvé bio raw nanuky sa volajú Rawito a sú z Českej republiky.
no šugr

Ešte bližšie prírode

Rawito sa sťahuje do nového domova. Vyrábame ho teraz na Šumave, z vlastnej pramenitej vody a uprostred krásnej prírody. V priestoroch 1 500 m 2 vznikajú nové príchute a rodia sa nové plány.
Icon__story_smajl

15 000 fanúšikov

Rawito žije aj na sociálnych sieťach. Oslávili sme 15 000 fanúšikov a tešíme sa na ďalšie. Súťaže, fotky z akcií, nové príchute – naši fanúšikovia vedia všetko prví.
Icon__Ice_dream

Vikingovia a nanuky?

V severnej Európe sa o nás tiež potrebovali dozvedieť. Preto sme vyrazili na veľtrh Natural Products Scandinavia vo Švédskom Malmö a tým sa nám otvoril severský trh. Potomkovia bojovných Vikingov vymenili zbrane za najlepší bio raw nanuk na svete.
Icon__story_star

Nový produkt

Vysušiť zmrzlinu? To azda môže napadnúť iba nášho Ondra. Tak vznikla skvelá desiata pripomínajúca sušienku s otvorom – limitovaná edícia Space Donutov, čiže lyofilizovanej zmrzliny v tvare donutu.
Icon__Ice_dream

Reportáž v TV NOVA

O príbeh značky Rawito sa začínajú zaujímať médiá. Ako sa z prvého nápadu zrodil veľkoobchod? A ako si splniť veľký sen a pritom neškodiť planéte? To všetko Ondra rozprával v relácii Víkend na TV NOVA.
Icon__story_events

Exkurzia pre deti

Kto by nebol zvedavý, ako sa vyrába prvý bio raw nanuk na svete? Deti majú rady zmrzlinu a my v Rawite zas máme radi deti. Tak sme to spojili. Organizujeme exkurzie do výrobne pre tábory a školské triedy. Užijeme si veľa zábavy.
Icon__story_market

Rozširujeme predajnú sieť

Postupne sa pridávajú ďalšie obchody, ktoré chcú naše nanuky predávať. V roku 2016 už nájdete Rawito na 150 predajných miestach.
Icon__story_world

… a svet je rád

Rawito uspešne vstúpilo na trh v Nemecku a Veľkej Británii, odteraz je v predaji v reťazcoch Alnatura alebo Planet Organic.
Icon__story_market

Mierime do sveta…

Vyrážame za novými zákazníkmi po Európe. Máme stánok na veľtrhoch Veggie World v Düsseldorfe a Natural and Organic Products v Londýne.
Icon__story_smajl

Vieme, od koho nakupujeme

Začali sme nadväzovať osobné vzťahy s drobnými biopoľnohospodármi v Afrike. Ghana (kešu a kokos), Madagaskar (vanilka), Tunisko (datle) a Pobrežie Slonoviny (kakaové bôby)
Icon__story_star

Hurá za zákazníkmi!

Rozvážame nanuky štýlovo – zaobstarali sme prvé Rawito rozvozový bicykel so solárnym pohonom. Náš Ice Dream Bike. Viesť ho je v našej firme za odmenu.
Icon__story_market

Náš prvý veľtrh

Rawito sme hrdo predstavili na našej prvej verejnej akcii – veľtrhu Biostyl v Prahe. Dať ľuďom ochutnať skvelú zmrzlinu je radosť. A záujem bol veľký.
Icon__story_machine

Bez strojov to nepôjde

Dopyt rýchlo rástol a potrebovali sme lepšie vybavenie. Vyrobiť 1 000 nanukov denne, to už chce špeciálnu technológiu.
Icon__Ice_dream

Prvá manufaktúra

Ondra sa pustil   do splnenia svojho sna naplno.  Pre malosériovú výrobu si prenajal svoj prvý priestor – 120 m 2 vo Všestaroch pri Prahe. Tu vznikli prvé príchute Rawito a odtiaľto putovali k prvým zákazníkom.
Icon__story_star

… volá sa Rawito!

Rawito je spojením slov Ra (egyptský boh slnka) a Wito (obdoba latinského slova „život“). Rawito sú prvé raw nanuky na svete v biokvalite.
Icon__Ice_dream

Prvý nanuk je tu…

Náročným vývojom technologického a výrobného procesu dospel Ondra až k úspešnému cieľu – začal ručne vyrábať raw nanuky, o ktorých sníval. Chutné, zdravé a vzniknuté na princípoch etického a trvalo udržateľného podnikania. Bez pridaného cukru, tuku a stabilizátorov. 
Icon__story_star

Zrodil sa nápad

Náš zakladateľ Ondra miluje cestovanie. Miluje tiež ľudí, slnko a prírodu. To všetko sa mu pri ceste na Jamajku spojilo do jedného nápadu. Vyrobiť zmrzlinu z najčistejších surovín našej planéty. Najchutnejšiu, najpoctivejšiu a plnú slnka. Skrátka, bio raw nanuky.

Basically Raw

„Ice Dream“ – prvá raw bio zmrzlina na svete

Rawito je jedinečná značka s jedinečným konceptom. Naše produkty obsahujú iba raw suroviny rastlinného pôvodu v bio kvalite. Teda buď čerstvé, alebo šetrne spracované pri teplotách do 42 °C. Vďaka tomu ich výživové a enzymatické kvality zostávajú zachované.

Icon__GMO

Bez GMO

Pracujeme iba s geneticky čistými potravinami.
Icon__Chemicals

Bez chémie

Produkty Rawito sú vyrábané bez farbív, syntetických stabilizátorov a konzervantov.
Icon__Dairy

Bez laktózy

Pri výrobe nie sú používané žiadne živočíšne suroviny, mlieko ani mliečne produkty.
Icon__Eco_energy

Ekologický výrobný proces

Naša zmrzlina sa vyrába ručne za pomoci energie z obnoviteľných zdrojov Nano Energies. Všetok odpad je likvidovaný s minimálnym dopadom na životné prostredie, prevažne kompostovaním.
Icon__Gluten

Bezlepkové

Naše zmrzliny sú 100 % bezlepkové. Vo výrobni sa nespracovávajú žiadne suroviny obsahujúce lepok.
Icon__Vegan

Vegan

Používame výhradne kvalitné raw suroviny rastlinného pôvodu.

Standards & Certificates

Farmer friendly

Podporujeme rodinné podnikanie farmárov na druhom konci sveta

Zakladáme si na kvalite, preto vyberáme len tie najkvalitnejšie bioingrediencie z ich prirodzeného prostredia. Našich dodávateľov jednotlivých ingrediencií poznáme, i keď sú z druhého konca sveta. 80 % našich dodávateľov sú malé farmárske spoločnosti alebo rodinné podniky v Afrike. Pomáhame tak prirodzenému rozvoju pracovných podmienok tam, kde sa rodia základy nášho produktu.

Mandle

Italian Almond, Taliansko

„Každý by mal dať svetu zo seba to najlepšie. My dávame mandle v biokvalite, vypestované na talianskom slnku, zdravej pôde bez chémie a starostlivo každý deň spracovávané nami ľuďmi.“

Baobab

B´Ayoba, Zimbabwe

Baobab od miestnych malých poľnohospodárov, pestovaný v biokvalite. S ohľadom na udržateľnosť a na dobré životné podmienky tých, ktorí sa o rastliny starajú od semienka po olej vo fľaši.

Kokos

Truecoco, Ghana

Z Ghany dovážame najlepší kokos, aký sme na svete našli. Pestujú ho tu v certifikovanej biokvalite a dávajú si záležať na každom detaile výrobného procesu. Pracujú tu usmievaví spokojní ľudia, ktorí dostanú za svoju prácu férovo zaplatené.

Arašidové maslo

GrowTech, Egypt

Na arašidy majú u nášho egyptského dodávateľa bio plantáž, biopestovanie aj biospracovanie. Krok za krokom dokonale zvládnutý proces pre zdravú planétu.

Vanilka

The Madagascar Vanilla Company

Ručne zberaná a starostlivo kontrolovaná vanilka z biofarmy Vanilla Company na Madagaskare. Jej motto: „Neuspokojte sa v živote s ničím menej, než je najlepšia vanilka na svete.“

Kešu

Farma Mimcashew, Ghana

Rodinná farma, ktorá pestuje kešu oriešky v biokvalite na hranici dažďového lesa a savany. Sympaťáci, ktorých snom je zdravá a silná krajina.

Lieskové oriešky

Altalanga Acianda Agricola, Taliansko

Na tejto biofarme hovoria, že „obrábajú svoju milovanú krajinu v novom duchu pre nové generácie“. Skúmajú nové cesty, ako udržateľne a šetrne pestovať lieskové oriešky. A ide im to skvele.

Datle

Farma Doudjebel, Tunisko

Certifikovaná biofarma, ktorá cíti ako svoje poslanie naučiť svet vidieť v datliach poklad zdravej prírodnej stravy. Šťavnatú a sladkú perlu každého prestretého stola.

Maca

Merrill Natura, Peru

Dodávateľ typických peruánskych plodín pestovaných organicky s ohľadom na prírodu aj miestnych obyvateľov. Prianím Merrill Natura je ísť ostatným pestovateľom príkladom v čestnom a udržateľnom prístupe k životnému prostrediu.

Čokoláda

Kokoa Kamili, Tanzánia

Výrobca najlepšieho kakaa v Tanzánii, navyše v organickej kvalite, s veľkou starostlivosťou o čistotu pôdy, vody a o dobrý život malých poľnohospodárov. Hovoria: „Čo je dobré pre miestnych farmárov, je dobré aj pre kakao.“ A myslia tým aj zdravé životné prostredie.